Bir Gönül Dostu, Tam bir Hizmet İnsanı Zira. Müh. Muharrem ASLAN...

Değerli okurlarım;

Görevine bağlı dürüst ve çalışkan insanların hikâyelerini yazmak;  onların merhamet, sevgi, saygı ve yardımseverlik duygularla işlerini en iyi şekilde yapmalarını bilmek, bulundukları makamların kıymetini en iyi şekilde hizmetler ile yansıtmak kendime görev sayarım. Bu tür değerlerin toplumsal alanlardan yarattığı yansımanın tek bir adı vardır, oda insanlara ve bulunduğu makama verdiği değerleriyle ölçülmeleridir.  İşte bu yaklaşım ve düşünce ile bugünkü konuğum; Çiğli Belediyesinden yaklaşık 19 yıldan beri koltuğu değişmeyen tek Çiğli Belediye başkan yardımcısı Ziraat Mühendisi Muharrem Aslan’dan başkası değildir.

Muharrem Bey; işine ciddiyetle sarılan, hedefine kitlenip doğru adımlarla başarı basamaklarını, azmi ve fedakârlığı ile çıkmasını bilen çok değerli bir bürokrattır. O, yolculuğu sırasında, farkındalık, açık zihin, önceden tahmin edebilme yeteneği, zekâ ve tecrübesi ile yoluna devam ettiği sürece toplumun vaz geçilmez tek değerlisi olarak yerini korur. Onu tanıyanlar ve özümseyen insanlar nezdinden adı başarı, mutluluk ve zaferle anılarak kariyerini hep korudu. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, insanoğlunda asil ve ulvi karakter lütuf değildir ve şans eseri oluşmaz. Bu tür değerler, doğru düşünme ve karar verme düşüncesiyle hareket eden, kırmadan, yıldırmadan yaratıcılığını konuşturan, güzel düşünceleriyle fikir üreten insan olarak karakter bileşkesini oluştururlar. Bu da insanın kendini olgunlaştırmanın varlığı ile gösteren bir özelliğidir. Ünlü düşünür James ALLEN; “İnsan düşüncelerin efendisi, karakterin kalıpçısı, kaderin yaratıcısı ve şekillendiricisidir.” Dediği gibi, bu tür değerlerle var olan kişi veya kişiler kendilerini toplumun her kesiminde saygınlıkla saydırırlar. Bu da çok önemli noktadır.

ÖZGÜVEN YARATMAK VE DEVAMLILIĞINI SÜRDÜRMEK…

Hizmet insanı, toplumun her hangi bir kesiminden kendisine gelen her türlü eleştiriye açık olur. Çünkü insanı etkileyen iç ve dış koşullar olduğuna inandıkları sürece bütün onları etkileyen şartlara karşı direnç gösterirler. Onların kendilerinden yarattıkları yaratıcı güçleri sayesinde, bu olaylara karşı verdikleri tepki toplum nezdinden olumlu ve çözüm üreten tepkilerdir. İşte bu duruşlarıyla kendisinin hakiki efendisi olurlar. Buda başarı ile birlikte onların insan olma gereğini gösterir. Toplumlar her zaman böyle yöneticileriyle huzur sükûnet bulurlar.

Bu tür değerlerin diğer önemli bir özellikleri de, iletişime çok değer vermeleridir. Onların için, iletişim bağlarının kuvvetli olması demek, hizmet verme noktasındaki görev aşkları ve çözüm odaklı olma özelliklerini taşımalarıdır. Bu duruş ve yol alışları, onlara hizmet ve çözüm için gelen insanlardan büyük bir memnuniyet duygusunu yaratır. Bu mutluluklar onların özgüvenle işlerine sarılarak başarılarının devamlı olmasını sağalar. Şahsım olarak; Muharrem Beyin yaptığı bu tür hizmetleri Çiğli halkı arasında hep memnuniyetle karşılandığı gibi, defalarca makamına gitmeden bir telefonla yapıldığı gibi, başka bir hizmet için kendisine gittiğim zaman da yapılmıştır. Önemli olan, yapılacak hizmetin insanlık adına olmasıdır ve hiç çekinmeden yapar. Bu da onun insanlık adına en güzel, en verimli özelliğini ortaya çıkarır. Bu sebeple Çiğli halkı onu bağrına basıyor ve onu çok seviyor. 

MUHARREM ASLAN’NIN GÖREV ALANINDAN HEP “TAKIM RUHU” ÇALIŞIR.

Değerli Çiğli halkı; bir iş yerinden disipline edilmiş birlik ve beraberlik için oluşturulmuş bir takım ruhu varsa, o iş yerinin başarısındaki en önemli yansıma, toplum arasında, her zaman en iyi yerde kendini gösteren çalışmadır. Bu gizemin arkasından yatan “Takım Ruhun” dan başka bir neden yoktur. Takım ruhu; sebep ve nedenlerin oluşmasını sağlayan idari güven, sadakat, hizmet aşkı ve kişilikler den var olabilecek özgüvenden oluşan birlik ve beraberliklerin tümüdür.

İdealleri yüksek olan bu insanların, yükselirken bazı insanlar tarafından, bazen parçasından aşağıya çekildiğini biliriz, ama başarı odaklı oldukları için, önlerine gelebilecek bu tür setlere karşı her zaman kendini korurlar. İşte bu sebepledir ki, Çiğli İlçesi Belediye Başkan Yardımcılığını tam 19 yıl boyunca görev hız kesmeden yaparak kanıtlayan  Ziraat Müh. Muharrem ASLAN’ dan başkası değildir. Çiğli halkı bunun en önemli canlı şahitleridir.

İNSANOĞLU BİLGİ DONANIMI İLE FARK YARATIYORSA!

Donanımlı insanların temellerinde, başarılı olmak ile başarılı olabileceğine inanmak arasındaki fark, “gerekli ama yeterli değil” ilkesi hep önde gelir. Onlar; başarabileceğine inanıyorlarsa, başarmak, onun için en geçerli yolludur. Bunun temelini oluşturan, özgüvene dayalı bir eylemin gerçekleşmesine öncülük etmeleridir. Tabii ki özgüven deyince aklımıza karakter, yetenek, iş bilgisi, deneyim ve kararlılık gelir. Bunları fazlasıyla taşıyan kişi başarı anahtarını cebinde bilir. Diğer bir taraftan, insan olmanın onurunu vicdanında yükseltmeyi bilen asli vazifesi haline getiren, karakter ve erdemliği ile öne çıkaran insanlar, benim ve tüm toplum için önemli bir değerle değerlendirilirler. Başarılı ve kültürlü bir insandan asla toplum nezdinden kötü sayılabilecek bir hareket olmaz. Bilge insan, her zaman yol gösterici, öğretici ve aydınlık insanıdır. İyiliği, hastalığı, sefaleti, mutluluğu, zenginliği ve fakirliği yapanda insanoğlunun kendisidir özelliğini çok iyi bilir.

SONUÇ; Yıllardan beri çok iyi tanıdığım ve sık görüştüğüm insan ve Çiğli halkı için çok değerli Bürokrat,  sevgi ve saygısı ile bir gönül dostu, kapısının hep açık olduğu bir devlet adamı… Yardımsever, tam bir hizmet insanı, gerçek, dürüst ve yüzeysellikten uzak duruşu ve daha birçok özelliğini sayamadığım önemli bir değerdir… Ziraat Müh. MUHARREM ASLAN

 

Burhan KAYA

06.10.2022 ÇİĞLİ

Çiğli Güncel  

Lütfen yorum yapınız. Mail adresiniz görünmeyecektir. * alanlar gereklidir.


Henüz yorum yazılmamış.

PİYASA VERİLERİ

  Alış
  18.6103
  Satış
  18.6438
  Alış
  19.6004
  Satış
  19.6357
  Alış
  22.7920
  Satış
  22.9108

HAVA DURUMU

IZMIR HAVA DURUMU