Kariyer ve başarı anahtarı Şahin DUMLUPINAR...

Başarılı ve azimli insanlar;

Başarılı ve azimli insanların hikâyesini yazmak, onların başarı basamaklarını çıkarken gösterdikleri fedakârlıklarını kaleme almak benim için çok büyük önem arz etmektedir. İnsanoğlu bir şeyi ciddi olarak istemeyi bilip, hedefine kilitlenerek ulaşırsa bu onun için başarı basamaklarını azmi ve fedakârlığı ile çıktığını gösterir. Bu yolculuk sırasında, farkındalık, açık zihin, önceden tahmin edebilme yeteneği, zekâ ve tecrübe ile yoluna devam ederse, önüne çıkabilecek her türlü bendi aşarak hedefine ulaşır. Bunun adı başarı mutluluk ve zaferle elde edilmiş kariyerdir.

Makalemin öz kaynağı böyle bir azim ve fedakârlıkla yoluna devam eden Devlet dairesinde en üst kademelere gelen Şahin DUMLUPINAR dostum ve onun gibi değerli insanlardır.

İdealleri yüksek olan insanların, yükselirken bazı insanlar tarafından, bazen parçasından aşağıya çekildiğini biliriz, ama başarı odaklı insanların önlerine gelebilecek bu tür setlere kapalıdırlar. Onlar iyi ve pozitif insanlar olup başarı basamaklarını hızla yükselmesini bilen insanlardır. İşte Şahin DUMLUPINAR böyle bir yaşamın içinden gelen bir değerdir. Ona en büyük desteği veren annesi Fikriye Hanım ve babası merhum Cebrail Bey oldu. Şahin Beyin azmi ve okumaya meraklı oluş fikri, değerli ailesi tarafından önceden tespit edilmişti. Onların tek yapacakları bir işlem vardı, o da, onun bu başarı yolculuğuna refakatçilik etmekti. Çünkü onların Şahin üzerinde büyük hayalleri vardı. Şahin, babasının çektiklerini çekmeyecek, yapamadıklarını yapamayacaklarını yapacak, hayallerini gerçekleştirecekti. Bu yolculukta ailesi olarak, yapılabilecekleri refakatçı lığın tek amacı buydu.

Aile büyüğü olan babası Cebrail Bey’in ölümü, Şahin Beyi çok derinden sarstı, ama o asla umutsuzluğa, çaresizliğe düşmeden bu yolculuğuna devam etti. Aksine azim ve irade gücünü daha da artırdı bu yolculuk onun mücadele şevkini körükledi. Acıların telafisini, daha çok çalışmakta buldu. Denilebilir ki, Şahin DUMLUPINAR’ın kişiliği ve karakteri örs üzerinde maruz kaldığı sıkıntıların, acıların çekiç darbeleriyle şekillendi. Çünkü onun ruhunda “İnsan geçtiği yollarda izler bulmalı, geçerken de izler bırakmalı” düşüncesi vardı.

Şahin; Azmi ile hedeflediği varış noktasına adım adım ilerliyordu. Köyden kente göç eden bir aile çocuğu olan Şahin, Atatürk ve Akdeniz Üniversitelerini bitirmişti. O, hiçbir zaman kendi öğrendiklerinin ve yaratıklarının kölesi olmadı. Adı gibi, hep ileriye bakarak uçmasını bildi. Onun için korku ve kaygının ilacı cesaretti. O cesareti ateşlemek ve hedefine doğru ilerlemek tek amacıydı.

İnsanoğlu kendisinden yarattığı özdeyişlerle yol alır. Özdeyişler insanoğlundan sadece özgüven üretmekle kalmazlar ve aynı zamanda cesarette üretirler. İşte Şahin DUMLUPINAR’ın başarısına yoldaşlık eden kendisinden yarattığı özgüvene dayalı özdeyişlerinden başka bir şey değildi.

Değerli dostlarım ve sevgili okurlar;

Başarılı olmak ile başarılı olabileceğine inanmak arasındaki fark, “gerekli ama yeterli değil” ilkesine tabiidirler. Bir insanoğlu başarabileceğine inanıyorsa, başarmak onun için en geçerli yol demektir. Bunun temelini oluşturan, özgüvene dayalı bir eylemin gerçekleşmesidir. Tabii ki özgüven deyince aklımıza karakter, yetenek, iş bilgisi, deneyim ve kararlılık gelir. Bunları fazlasıyla taşıyan kişi başarı anahtarını cebinde bilir. Bu anahtar her kapıyı açar. İşte Şahin DUMLUPINAR Hınıs/Ketenci köyün gururu olduğu gibi, Türkiye’nin üçüncü büyük vilayeti olan İzmir de bulunduğu konumu gereği bölgemizin de gurur kaynağı olmuştur. Onunla övünür ve gurur duyuyoruz.

İnsan olmanın onurunu vicdanında yükseltmeyi bilen asli vazifesi haline getiren, karakter ve erdemliği ile öne çıkaran insan, benim ve tüm toplum için bir değer sayılır. Hayatımdan en çok korktuğum ve çekindiğim insan cahil insandır. Çünkü onunla yapılan her paylaşımın bir sonra ki adımda hançerle geldiğini görürüm. Başarılı ve kültürlü bir insandan asla bu tür tehlikeler gelmez. Bilge insan, her zaman yol gösterici, öğretici ve aydınlık insanıdır. İyiliği, hastalığı, sefaleti, mutluluğu, zenginliği ve fakirliği yapanda insanoğlunun kendi zihnidir. Şahin DUMLUPINAR bu gün mutluluğun ve başarının imzasını taşıyorsa, bu temel düşüncelerle kariyer yolunu çizmiştir. Bütün bunlardan çıkaracağım sonuç. Bir işi başarıyla yapmanın anahtarı, kişi için en güçlü durumu tutarlı bir biçimde temsil etmek diye tanımlayabileceğimiz bellek yönetimidir. Şahin Bey bunu çok iyi kurgulayan ve yöneten bir değerdir. Onun için başarısından alacağı yol hep aydınlık ve sağlıklı bir yoldur. Yolu açık başarısı daim olsun.

 Burhan KAYA

Çiğligüncel.com genel koordinatörü

16.03.2022

Çiğli Güncel  

Lütfen yorum yapınız. Mail adresiniz görünmeyecektir. * alanlar gereklidir.


Henüz yorum yazılmamış.

PİYASA VERİLERİ

  Alış
  18.5187
  Satış
  18.5521
  Alış
  18.1395
  Satış
  18.1722
  Alış
  20.5816
  Satış
  20.6889

HAVA DURUMU

IZMIR HAVA DURUMU