CESUR KALEMLER HER ZAMAN DÜRÜSTLÜK ABİDESİ OLARAK BİLİNİR.

ADALETLİ, İSABETLİ ve CESUR KALEMLER HER ZAMAN DÜRÜSTLÜK ABİDESİDİR.

Zaman öyle bir zaman oldu ki, istisnalar hariç, aydın kalemlerin kendilerine çizilen rota ile adaletli, isabetli cesur ve dürüst kalemle yol alacaklarına taraf tutarak, toplumu ayrıştırarak yazılmaması gerekenleri yazmaya başladılar. Bu yol onların toplumun gözündeki yerini, aydın kişiler olarak değil, ayrıştırıcı, adaletten uzak bir yol almalarına sebep oldu. Ne kadar doğru ve yanlış olduğu kararınızı yazılanı okuyunca kararınızı vermenizi rica ediyorum… Aşağıdaki yazıyı çok değer verdiğim bir ailenin evladı olan rahmetli Vedat AYDIN/Sözün Derman Olsun kitabında “ALINTI” olarak sizlere sunuyorum.

Değerli okurlar;

Düşünceler sekteye uğramışsa ve o düşüncelerle mürekkep hafifliği ile kâğıda dökülen damlalar, helezonlar çizerek nasıl şekil alıyorsa, insan duyarlığı da, kalemle çizdiği engin okyanuslar haritasını öyle şekillendirir. Kalem sahibi olmakla kuşandığımız sorumlulukla bir dağ kadar ağır ve onurlu, bir gökyüzü kadar büyük,  bir deniz kadar derin olmalıdır. Soyut yaklaşımlara kurban vermeyen, kurumsal ve eylemsel düşünüş ve sayış biçimlerini önceliklerine göre kaleme alınmalıdır. Gerçek kalem sahibi, hak ve adaletin en onulmaz savunucusu, bu hususta azat kabul etmez mürekkep işçisi, zulüm, adaletli gibi her türlü haksızlık karşısında hesap soran çelik yürekli kimse olmalıdır. Ve de ne bu dünyanın beş kuruşluk makamına, ne de ihtişamına yakasını kaptırmayan kişidir. Onun gözü, kalemini onurlu ve karakterine yakışan şekilde diri tutmaktır. O, bireysel sorumluluklarının yanında toplumsal sorumluluklarının da bilincindedir. Kimi zaman ağlatan, kimi zaman düşündüren, kimi zamanda ümitlendirendir. Onun tek bir amacı vardır, fikirlerinin yaşanması için en onulmaz meşakkatlere göğüs germek, karşılaştığı engelleri karşısında kalemini bükmeden, mürekkebin son damlasına kadar gerçekleri görüp onları yazmaktır.

Kalem sahibi dosttur, sevginin en alımlı yanlarını paylaşabileceğimiz kimsedir. Onun sevgisi dağıldıkça çoğalır. Gerçekleri yazdıkça insanların yüreğinde yerini hep hazır ve sıcak tutar. Sözü olan herkesin dinlenmesi gerektiğini bilir.  Sözü slogan ve hakaretten başka olmayanların kalemi çürük içi boştur. Kalem yazdırır, söz söyletir. Kalem bilgilendirir, söz aydınlatır. Onun için kalemi ve sözü onurlu kılmalıyız. Çünkü onur, kaleme en yakışanıdır.

Kalemi satılık olanlar, kalemin iç dünyasında saklı duran onurdan habersizdirler. Onu açığa vurmaktan acizdirler. Üç beş kuruşluk dünyalık için kaleminin onurunu kıranlar, zaten kalemin anlamında uzak yaşamaktadırlar. Kalemi diri tutmak, yazılanı onurlu kılmak, düşünceyi en iyi şekilde yansıtmak, toplumu ayrıştırıcı söz ve uğraşlardan kaçınmak, kalemi ile kazandığını helallikle boğazına götürmek vb… Yaşanması gereken tüm güzellikleri yaşatmak cesur, yürekli ve adaletten şaşmayan kalemlerin eseridir.

Sonuç: Akıttığı her damla mürekkepte mazlumların yürek kanamalarına tanıklık eden kalemi onurlu kılmak ve yüceltmek onu tutan parmaklarla birlikte bilgeliğin yüceliğine bağlıdır. O bağlılık ne kadar uyumlu çalışırsa kalemin değeri de o kadar artar…

DİP NOT : “Sözün Derman Olsun” kitabını okurken, Merhum Vedat AYDIN Beyin kaleminden dökülen her satır, okumaya değer, her makalesini okudukça anlamı büyük, insanı mana âlemine götüren çok değerli sözlerin yer aldığı ve herkesin bu kitabı okumasını tavsiye ederim. Merhuma Allahtan rahmet dilerken, bunca aydın gördüm, kitaplarını okudum ama bazı yazarlar hariç hiçbir yazarın bu kadar derin manaları ifade eden yazıları okumadım…

 Burhan KAYA

Alıntı  Sözün Derman Olsun/Vedat AYDIN

Çiğli Güncel  

Lütfen yorum yapınız. Mail adresiniz görünmeyecektir. * alanlar gereklidir.


Henüz yorum yazılmamış.

PİYASA VERİLERİ

  Alış
  18.5187
  Satış
  18.5521
  Alış
  18.1395
  Satış
  18.1722
  Alış
  20.5816
  Satış
  20.6889

HAVA DURUMU

IZMIR HAVA DURUMU