KARANTİNA SÜRECİNİN ZORLUKLARI…

KARANTİNA SÜRECİNİN ZORLUKLARI… 
Dünya genelinde yaygın bir pandemi oluşturan COVID-19 salgını yaşamımızı ciddi anlamda tehdit etmeye devam ediyor. Aslında beklenmeyen bir zamanda, Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaleti Wuhan kentinden başlayan bu hastalık hakkında var olan bilgiler her gün değişirken, hastalığın hızlı bulaşma şekli, hasta ve ölüm sayılarının sürekli artması sebebiyle var olan panik ve endişe bir tür korkuya dönüşmüş durumdadır. 
7.04.2021 tarihinde büyük kızımın covit testinin pozitif çıkması, tüm ailemi endişeli bir bekleyişe sevk etti. Aynı tarihte diğer kızımın da aynı durumu bahis konusu olunca, ailece tam anlamıyla endişe ve korkuya kapıldık. Tüm aile bireyleri olarak bir arada bulunmamız topu yekûn 10 günlük karantina altına alındık. Ve dış dünya ile irtibatımız tamamen kesildi. Zorlu süreç başladı ve bu sürecin bize getireceği artı ve eksilerini tam anlamıyla bilemediğimiz için sıkıntıya girdik. Tek tesellimiz bize yardımcı olabilecek insanın apartman görevlisinin olmasıydı. Öyle ki, bu süreçte dışarıya çıkarsan ceza giyeceksin ve yakalanırsan başka bir yerde izole edilmek üzere ailenden ayrı bırakılacaksın… Zaruri ihtiyaçların için dışa çıktığın anda katlanacağız cezalara katlanacaksın. Aynı zamanda evin içinde hasta ile kendini ve aileni tamamen izole edeceksin bir nevi onu yalnızlığa iteceksin…
 Bu sıkıntılar gerçek anlamda çok zor sıkıntılardır. Bu karantina sürecinin bize getireceği kazanım ve kayıpları az çok biliyorduk. Ve aldığımız alacağımız önlemelerimizi buna göre planladık. Bize en zor gelen ilk günlerimiz oldu. İnsanoğlu her şeye alışır, yeter ki önüne çıkabilecek olan sıkıntılara göğüs gerebileceği sabır ve tahammüle sahip olsun. Sabırla atılan hayatın her adımda insanoğlu kendini gösterir. Bu sıkıntılı günlerimizde, en çok bizi arayan çok değer verdiğimiz dışardaki dostlarımız oldu. Ama ne yazık ki bize çok yakın olan aile dostlarımızdan bu vefa lığı pek az gördük. Tabii ki içerlendik, zaman zaman üzüldük, ama şunu çok iyi öğrendik, “Gerçek dost geniş günde olduğu gibi dar gününden de hep kendini gösteren insandır.” Bazen içerlenirsin, hüzünlenirsin, zaman zaman gözyaşlarınla ıslanırsın, ama sana mendil olup o yaşları seninle silen insan düşmanın bile olsa ona kucak açar sarılırsın…
 Böyle bir dünya var mıdır? Diye sorarsanız evet vardır... Allah kimseyi çaresiz ve aciz koymasın… Çaresizlik insanoğlunun en büyük umutsuzluğunun ta kendisidir. Değerli okurlarım; Hastalığın farklı seyreden klinik durumu, görüldüğü yaş grupları ve yayılışı dikkate alındığında; konunun sadece tıbbi boyutla sınırla kalmayacağı, sosyokültürel, etik ve ahlâk, hukuk, eğitim, turizm, ekonomi, tarım, halk sağlığı açısından olumsuz bazı etkileri olabileceğinin hepimiz tarafından bilinmektedir. Pandemi süresince bunları gördük izledik yazınsal ve görsel basında örnekleriyle şahit olduk. 
Dikkat etmemiz gerekenler MESAFE- MASKE-HİJEN bu kurallara riayet ettiğimiz sürece sıkıntı olmaz… Bunu yapmak kadar kolay ve bunu yapmak kadar asil görev den başka hiçbir görevimiz yoktur. Bu süreci ancak böyle atlatabiliriz. Toplum olarak bize çok önemli görevler düşüyor, kendimize yapılmasını istemediğimiz bir hareketi başkasına da yapmayalım. Çünkü yaptığımız yanlış hareketin cezasını bizler de çekmekteyiz. Onun için önce sağlığımız, sonra keyfiyetimiz, Önce sağlığımız, toplumsal bütünlüğümüz ve sağlıklı hayatımız bizim için çok önemlidir…. 
 Sağlıklı bir yaşam ve toplumsal huzur birbirimize göstereceğimiz saygı ve sevgi ile hayat bulur. 
Burhan KAYA 
14.04.2021

Lütfen yorum yapınız. Mail adresiniz görünmeyecektir. * alanlar gereklidir.


Henüz yorum yazılmamış.

PİYASA VERİLERİ

  Alış
  8.6772
  Satış
  8.6928
  Alış
  10.3646
  Satış
  10.3833
  Alış
  12.0479
  Satış
  12.1107

HAVA DURUMU

IZMIR HAVA DURUMU