YERIN 1000 KAT DİBINE BATSIN BÖYLE MEDENIYET

Adıyaman'da okuduğumuz yıllardan bize öğretmenlik yapan Saygı Değer öğretmenimiz Abuzer TEPE nin yazdığı makalesini köşeme aldım, içinde kayde değer çok güzel ve yürek yakan düşünceler yazılmaktadır. Bu yazılanların ne kadarını bizler veya yetkililer yerine getiriyor kocaman bir soru işareti siz değerli okuyucularımı bugüzel makale ile başbaşa bırakıyorum. Taktir ve değerlendirme siz değerli okurlarımızındır. 

Günlerdir yüreklerimizi dağlayan daha da ne kadar daglayacagi meçhul olan bu acıların acısı deprem felaketinde binlerce canımızı çoluk çocuk yaşlı genç aile akraba eş dost demeden ğöz göre sabahın ķaranlıginda yağmur kar ve acımasız soğuğun etkisinde bizlerden koparan deprem de bu acıların müsebbipleri kollarını gere gere utanmadan arsızca  dolaşıyor.
Hangi il veya yerleşim merkezinde olursa olsun bu bina yol köprü vsleri yapan müteahhitler onlara göz yuman yapıdenetim firmaları,imar müdürlükleri belediye başkanları bakanlar VS aklınıza gelebilecek her konumdaki yetkililerinden ne sepep veya menfaatle göz yumduklari bu  acımasız toplu katliamların asıl katilleri neden ve niçin İdam edilmezler.
Belge ve tespitlerde suçlular ifadesi bile alınmadan   afet bölgelerinde fay hatları üzerinde IDAM EDILMELI
onların yaptıkları veya sebep oldukları bu katliamlardan dolayı hayatlarını kaybeden canların yaşamları kimsenin medeniyet ölçüsünü bahanesi olamaz.
Her bina yol köprü VS yapı daha işin başından denetime tabi tutulur da bozuk ve eksik malzeme kullanan yada buna göz yuman bozuk ve kalitesiz malzeme üreten ve bunları kullanan bu yolsuzluklara göz yuman kim olursa olsun daha işin ilk basamağında tespitle en ağır cezayla gerekirse idama mahkum edilip diğerlerine de ders olmalıdır. Yaşam hakkı vs gibi sonradan bizleri bin pişman eden adı medeniyet dedikleri bu katliama sebep olan her ne varsa önceden önü alınıp yerle bir edilmelidir.
Aynı müeyyideler afetlerde hırsızlık dolandırıcılık ve yağma yapanlar için de uygulanmalıdır.

Haberlerde ve uygulamalarda görüyoruz ve duyuyoruz ki 100 lerce savcı VS suçlu bulmak için görevlendirilmiş.
Ama ne zaman...
Afet olmuş binalar enkaza dönmüş canlar yok olmuş ondan sonra suçlu aranıyor.
Bulsan nolur olan olduktan sonra...

Ne bilsin vatandaş aldığı veya alacağı evin sağlam olup olmadığını, içi dışı süslü bire mezar olduğunu nasıl anlar ki...
Bu yetkili kurumların o bina için vereceği sağlamdır ve devletin teminatı altındadır olur.

İş işten geçtikten sonra ah vah neyi geri getirir ki.

Bu vesile ile tez zamanda en ciddi manada gerekli değişiklikler yapılıp vatandaşın can ve mal güvenliğini garantiye alacak kanun yönetmelik vs ne lazımsa yapılmalıdır acilen.
Bunlara daha başlangıçtan itibaren uymayan yada göz yumanlara IDAM CEZASI tereddütsüz verilmelidir ki can ve yaşamın ne kadar değerli ve kutsal olduğunu herkes bilsin.
Adiyaman da camdan olan duvarları ile hiç yıkılmayan bir camın dahi kırılmadıgi Kommagene kültür merkezinin sağlamlığına karşısındaki 4 katlı belediye binası dayanamayip kahrolup ýerle bir oldu.neden beni de böyle yapmadılar yada neden ben usulsüzlükler göz yumdum dercesine.
Binlerce vatandaşımızın vefatından dolayı çok ağır ve dayanılması asla mümkün olmayan bu felaket aslında çok acı bir derstir.
Kimse kimsenin durumunu sorma cesareti bile gösteremiyor.her ailede acılar ve yok olmalardan dolayı.

VEFAT EDEN HER CAN İÇİN ALLAH GANİ GANİ RAHMET EYLESIN.

YARALI VE HASTALARIMIZA ŞIFA VERSIN INSALLAH.
SELAM VE SAYGILARIMLA

ABUZER TEPE

Emekli öğretmen

Çiğli Güncel  

Lütfen yorum yapınız. Mail adresiniz görünmeyecektir. * alanlar gereklidir.


Henüz yorum yazılmamış.

PİYASA VERİLERİ

  Alış
  20.8447
  Satış
  20.8822
  Alış
  22.4433
  Satış
  22.4837
  Alış
  26.0766
  Satış
  26.2125

HAVA DURUMU

IZMIR HAVA DURUMU