ÇİĞLİ EĞİTİMCİLERİNDEN MAAŞ PROMOSYONLARINA DAİR EYLEM !!!

ÇİĞLİ EĞİTİMCİLERİNDEN MAAŞ PROMOSYONLARINA DAİR EYLEM !!!

Çiğli de çalışan eğitimcilerin promosyon sözleşmelerinin yenilenmesi için bugün Çiğli Halk Bankası Şubesinin önünde topluca bir eylem gerçekleştirdiler.

Çiğli de çalışan eğitimcilerin promosyon sözleşmelerinin yenilenmesi için bugün Çiğli Halk Bankası Şubesinin önünde topluca bir eylem gerçekleştirdiler.

Çiğli de görev yapan eğitimcilerin kayıtlı oldukları yedi sendika temsilcileri ile birlikte bugün saat 13.00 de Banka şubesinin önünde toplanarak kendilerine ait maaş promosyon sözleşmelerinin yenilenmesini isteyerek eylem yaptılar. Yoğun bir trafik olmasına rağmen onlar gerekli mercilere seslerini duyurmasını bildiler. Eyleme katılan Anadolu Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen,, Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Engelsiz Eğitim-Sen, Teç-Sen ve Türk Eğitim-Sen sendikaları olarak yüksek enflasyon karşısında aldıkları promosyonlarının eridiğini ve maaşlarını aldıkları Halk Bankasının  promosyon sözleşmelerinin günün enflasyon farkına göre verilmesi için büyük bir kalabalıkla seslerini duyurmaya çalıştılar.  Toplu olarak “İle de ile de hakkımız olanı alacağız” sloganı ile geniş bir şekilde seslerini duyurdular. Eğitim İş Sendika temsilcisi olarak söz alan Öğretmen Serdal KEÇELİ ;  “ Son yıllarda ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon ve faiz artışları sebebiyle 01.04.2021 tarihinde Halk Bankası ile yapılmış olan “Kurum Maaş Ödemesi Protokolü ”nün günümüz şartlarına uymadığı, ağır ekonomik kayıplara neden olduğu görülmektedir. Maaş ve promosyon anlaşmasının imzalandığı 2021 Nisan ayından bugüne ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon sebebiyle eğitim çalışanlarının maaş, ek ders, ek ödeme gibi gelir kalemlerine 2021 Temmuz ayında %8,45, 2022 Ocak ayında %35,27 ve 2022 Temmuz ayında %41,85 oranında artış yapılmıştır. Dolayısıyla ilçemiz eğitim çalışanlarının Halk Bankasına yatan gelirleri öngörülenin çok üstünde bir yükseliş göstermiştir. Bu dönem içerisinde banka faiz gelirlerine baktığımızda (ihtiyaç, konut, taşıt kredileri, ek hesap, kredi kartı faiz oranları gibi) yüzde yüze varan artışların olduğu da görülmektedir.” Dedi.

 Keçeli ; “Bu kapsamda yurt genelinde yeni yapılan protokollerde 3 yıl için 30.000 TL bandının geçildiği karşımıza çıkmaktadır. Ve ayrıca emekliler bankaların kendi aralarında başlattığı rekabet sonucunda eski protokollerini iptal ettirmekte yeni protokoller yaparak ciddi artışlara varan maaş promosyon ücretleri almaktadırlar. Halk Bankası ile protokolün imzalandığı Nisan 2021 tarihinde yıllık enflasyon oranı %15,61 oranında iken, Temmuz 2022 tarihinde bu oran %79,60 oranına yükselmiştir. Kaldı ki gerçek enflasyon bu verilerin çok çok üstündedir. TC Merkez Bankasının yıllık enflasyon tahminlerine baktığımızda 2021 yılı için %18,4, 2022 yılı için 11,8, 2023 yılı içinse %7 olarak ilan edilmiştir. Devletin resmi kurum ve kuruluşları tarafından dahi öngörülememiş olan bu yüksek enflasyon koşullarının yarattığı mağduriyet protokolün iptali ve yenilenmesi için başlı başına bir gerekçedir. Yukarıda sıraladığımız tüm gerekçe ve veriler ışığında, Halk Bankası ile devam etmekte olan maaş promosyon anlaşmasının iptal edilerek güncel veriler ışığında ivedilikle yenilenmesini, yaşanan mağduriyetin giderilmesini talep etmekteyiz. Halk Bankası'nın, Eğitim Çalışanlarının beklentisini karşılayacak adımları, bir an önce atmasını istiyoruz. Çiğli'de örgütlü eğitim sendikaları olarak; taleplerimize olumsuz karşılık verildiği takdirde, başta kredi kartlarımızı, fatura talimatlarımızı iptal etmek, ücretlerimizin hesaplarımıza yattığı gibi paramızın tamamını başka bankalardaki hesaplarımıza aktaracağımızın bilinmesini... Bize son olarak düşen hesaplarımızı kapatmak, eylemlilik sürecimizi en yakın zamanda başlatmak olacaktır. Çiğli Eğitim Sendikaları Dayanışma Platformu olarak bu işin peşini bırakmayacağımızı ve bize doğan bu hakkımızın peşinde olacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz…” Sözlerini ekledi

 

 

Çiğli Güncel  

Admin
Admin
EDITOR
Profili

L?tfen yorum yap?n?z. Mail adresiniz g?r?nmeyecektir. * alanlar gereklidir.


  • Burhan KAYA +1
    14.Eylül.2022, 18:19

    Tüm eğitimciler hakları olan ne ise almaları gerekir. Ve de verilmelidir. Vermemeye tenezzül eden hangi kurum ve kuruluş olursa karşısından dururum. Çünkü eğitim bir milletin en büyük temel taşıdır. Bu taşa verilen her destek eğitimcinin motovasyonunu yükseltir. Bu de iyi bir eğitimin verilmesine sebebiyet doğurur. Gerçi her eğitimci kendisine verilen görevi layıkı ile yapan kişidir. Onların eğitime verdiği değeri kendilerine verdiği saygı ve sevgi iel doğan görev aşkıdır. Bu aşk ateşi onların varlıkta ve yoklukta olsalar bile devam eder. Çünkü aldıkları eğitim terbiyesi bunları gerektirir. Yolları açık, başarıları daim kazançları hep bol olsun...