SİTEM KİFAYETSİZ!

SİTEM KİFAYETSİZ!

“Her çocuk herkes tarafından sahiplenilmedikçe huzur gelmeyecekti bu gezegene!”

Azra KOHEN

Nasıl başlanır söze bilemedim. Düşüncesi bile aklımı zerrelere ayırırken , dilimi , kalemimi, alfabeyi böyle bir durumla nasıl kirletebilirdim. Bizi yer yarılmadan içine girecek utanç durumuna getiren bir türe (tür diyorum çünkü ifade güçlüğü yaşıyorum, insan ya da hayvan olamayacak korkunçluktaki bir yaratık nasıl ifade edilir başka türlü) İliklerime kadar öfke, nefret ve kinle doluyum. Kullandığım her sözcüğün yarattığı anlamın hafif geldiğini biliyorum ve eylemin yanında masum kalan her sözcükten özür diliyorum.

Çocuk istismarının güncelin kalbine oturması insanlığın tiksinçliğini haykırıyor . Çocuk diyorsun susuyorsun. Hiçbir şekilde yakıştıramıyorken ölümü, ağlamasın diyorken hiçbir ana, çocuğunun acısıyla sınanmasın diyorken hiçbir yürek nasıl! Nasıl telaffuz edilir. Hangi kalem yazar tecavüzü çocukla aynı satırlara.

Nasıl gider elleri, nasıl kötü olunur bu kadar, hangi dürtüdür insanı insanlığından çıkaran. Bunu hangi bilim, hangi inanç, hangi vicdan açıklayabilir. Bir toplum bu kadar çok tecavüzcüyü nasıl içinde barındırır.

Şaşkınım. Konunun kendine taraf bulması akıllara ziyan bir durum. Hangi gerekçe bir bedenin kirli ellerce istilasını kabul hale getirebilir. Ardarda yapılan açıklamalarla insanlık ayıbının siyasi bir rant uğruna temizlenmeye, örtülmeye çalışılmasına nasıl sessiz kalınır. İncinen ruhun ömür boyu taşıyacağı travmanın bireysel değil toplumsal sorunların tetikleyicisi olduğu nasıl göz ardı edilebilir.

BİR ŞEY YAPMALI, tek başına değil hep birlikte karşı koymalı. Sesler yan yana gelmeli çığlık olmalı, eller birleşmeli yumruk olmalı, yürekler yanmalı yanan her yürekle. Ancak o zaman baş edebiliriz insan kılığında gezen yaratıkla.

Peki Ne yapmalı?

Çocuk tacizlerinin arttığı, kadın düşmanlığının azdığı, hayvana şiddetin had safhaya vardığı bir toplumda çözüm ne olabilir?

Uzman kişilerin kapsamlı bir çalışması ile ortaya konabilecek kalıcı çözümler ile ne yapılacağı sorusu cevap bulabilir. Yine de her vatandaşın hem fikir olacağı bazı çözüm önerilerine ulaşmaya çalıştım.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı çocuklara dair alacağı kararlarda mutlaka uzmanlarla istişare halinde olmalıdır. (Psikologlar, Çocuk Gelişim uzmanları, Sosyologlar)

Kendini İlahiyat profesörü ya da din alimi zanneden ya da belli bir kurum etiketiyle sıfat bulmaya çalışan vasıfsız ve bilgisiz kişilerin kadın ve çocukları hedef alan açıklamaları ciddiye alınmamalı. Tepki niteliğinde de olsa sosyal medyada yer almamalıdır. (Sosyal medya paylaşımlarımız kişileri istedikleri üne kavuşturmamalıdır)

Ensest, şiddet, taciz ve madde bağımlılığının yaygın olduğu yerlerde sosyologlar ve psikologlar ortak çalışmalarla bölge ile ilgili özel çalışmalar yürütmelidir.

Belediyeler ebeveynlerin ve çocukların eğitimine yönelik çalışmalara ağırlık vermelidir.

Belediyeler çocukların kaliteli vakit geçireceği spor, sanat ve hobi alanları yaratarak çocukların ve gençleri zararlı alışkanlıklardan uzak tutmalıdır.

Çocukların güvenliği için mahalle aralarında bulunan parklarda kamera bulundurmalıdır.

Her okulda öğrenci sayısı ile orantılı sayıda Psikolojik Danışman bulunmalıdır. Psikolojik danışmanlık işi kesinlikle başka branşlara geçici de olsa verilmemelidir.

Okullarda akademik derslerin önüne de geçecek etik değerler eğitimi verilmelidir.

Alınacak önlemler mutlaka etkili olacaktır. Fakat toplumun düzelmesinin en etkili yolu vicdan, merhamet ve öz saygı kavramlarını yaşam tarzı haline getirmiş ebeveynlerin yetiştireceği sağlam karakterli bireylerdir.

Lütfen yorum yapınız. Mail adresiniz görünmeyecektir. * alanlar gereklidir.


 • Burhan KAYA +1
  03.Mayıs.2019, 16:15

  Öncelikle bu güzel yazınız için TEŞEKKÜR ediyorum.Nurcan HANIM çok güzel bir o kadar da önemli bir konuyu ele almışsın.

  Çocuk İstismar ve ihmalin en iyi seviyede önlenebilmesi için toplumun ve ailelerin bilgilendirilmesi, çocuklara ve ailelere hukuki haklarının anlatılması, çocukların iyi-kötü dokunuşu ayırt edebilmeleri için gereken bilgi ve altyapının oluşturulması gerekiyor. Çocukların kendilerini güvende hissettikleri ve korundukları bir ortamda yaşaması çok önemli. Dünya Sağlık Örgütü tarafından, 'Bir yetişkin, toplum veya ülkesi tarafından çocuğun sağlığını, fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyen, bilerek-bilmeyerek yapılan davranışlar' çocuk istismarı olarak kabul ediliyor.

  Çocuğa yönelik istismar olarak tanımlanan kötü muameleler genel olarak cinsel, fiziksel, duygusal istismar ve ihmal olarak dört ana başlık altında inceleniyor. Çocuk istismarı olayları ülkemizde yüzde 10 ila yüzde 53; duygusal istismar yüzde 78; fiziksel istismar yüzde 24; cinsel istismar ise yüzde 9 oranında. Yapılan araştırmalar çocuk istismarının tüm dünyada arttığını gösteriyor. Çocuk istismarı ve ihmali tüm toplumu ilgilendiren bir durum. Özellikle eğitimciler, psikiyatrlar ve hukukçuların bu konuda yoğunlaşması gerekiyor.

PİYASA VERİLERİ

  Alış
  15.9249
  Satış
  15.9536
  Alış
  16.8483
  Satış
  16.8786
  Alış
  19.8372
  Satış
  19.9406

HAVA DURUMU

IZMIR HAVA DURUMU