Prof. Dr. Salih Özbaran'la nehir söyleşi kitabı: "Tarih Fermanla Yazılmaz"

Prof. Dr. Salih Özbaran'la nehir söyleşi kitabı: "Tarih Fermanla Yazılmaz"

Akademisyen, tarihçi-yazar Özlem Kumrular’ın Cumhuriyet tarihimizin önemli Osmanlı tarihçilerinden Prof. Dr. Salih Özbaranile gerçekleştirdiği nehir söyleşisi kitabı “Tarih Fermanla Yazılmaz” Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Özlem Kumrular'ın Prof. Dr. Salih Özbaran'la nehir söyleşi kitabı: 

"Tarih Fermanla Yazılmaz"

Akademisyen, tarihçi-yazar Özlem Kumrular’ın Cumhuriyet tarihimizin önemli Osmanlı tarihçilerinden Prof. Dr. Salih Özbaranile gerçekleştirdiği nehir söyleşisi kitabı “Tarih Fermanla Yazılmaz” Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Türkiye-İngiltere-Portekiz üçgeninde geçen hayat hikâyesi, yolu tarihten geçen herkesin merak ve ilgiyle okuyacağı bir kitap...
Küllerinden doğan Ege kasabası Turgutlu’dan yola çıkıp Osmanlı tarihinin bilinmeyen detayları peşinden Lizbon’un tozlu arşivlerine kadar uzanan saygın, titiz, başarılı bir bilim adamının merceğinden tarihe bakış... 
Osmanlı tarihçileri ve tarihçiliği üzerine anılar, anektodlar ve ders alınacak anlatılarla dolu bir nehir söyleşi... “Nasıl tarihçi olunur?” sorusuna en güzel cevap...

Özlem Kumrular, kitabın girişinde ise şunları belirtiyor:
“…Hâlâ kalemiyle savaş vermeye devam ediyor. Yok edilen ormanlar, siyaset için kötüye kullanılan tarihçilik, Cumhuriyet’in kırılmaya çalışılan değerleri için savaşıyor. Cumhuri­yet’in ilk çeyrek asrında küçücük bir çocuk olarak o günlerin hava­sını solumuş olan bir Cumhuriyet aydınıdır Salih Özbaran Hocamız.
Savaştan çıkmış bir Ege kasabasından Avrupa’nın iki ayrı ucuna, İngiltere ve Portekiz’e uzanan renkli bir hayatı size sunuyoruz bu ki­tapta. Hedef, hocamızın doğup büyüdüğü Turgutlu’daki hayatından bugünden o yıllara ve o çevreye bakışından başlayarak kendisinin başta Türkiye, İngiltere ve Portekiz olmak üzere üzerine kurduğu ça­lışma ekseninin ayrıntılarına girmekti. Kendisiyle Turgutlu’nun ya­pısını, Halkevleri’ni, ilk kurulan Türk Ocaklarını, dönemin törenlere yüklenen anlamlarını, Egeli çocukların oynadığı oyunları, öğrenci trenlerini ve bunun gibi bir sosyo-kültürel ortamı içeren ayrıntıları kayda geçiren ilk söyleşi ile başladık çalışmaya; İstanbul’da para­sız/yatılı okuma olanağı bulduğu ve sonradan kapatılmasına çok üzüldüğü Yüksek Öğretmen Okulu anılarıyla sürdü söyleşimiz. 
Bu çalışma, İngiltere’deki doktora çalışmaları ve onu müteakip Porte­kiz’deki arşiv çalışmalarına geldi, bütün bu yıllarda dönemin aka­demisyen ve tarihçilerinin oluşturduğu o renkli ortamda tozlu hatıra defterleri arasında kalan ayrıntılarla devam etti. Bu büyülü dünyada masal gibi okuduğum o zamanların ayrıntılarını ince ruhuyla ve ken­dine has edebi diliyle kaleme aldığı için kendisine şükran borçlu­yum…”

(SALİH ÖZBARAN Kitabı-Tarih Fermanla Yazılmaz, Özlem Kumrular, Tarihçi Kitabevi, 336 sayfa)

Çiğli Güncel  

Lütfen yorum yapınız. Mail adresiniz görünmeyecektir. * alanlar gereklidir.


Henüz yorum yazılmamış.

SON HABERLER

PİYASA VERİLERİ

  Alış
  6.8514
  Satış
  6.8638
  Alış
  7.7309
  Satış
  7.7448
  Alış
  8.6170
  Satış
  8.6619

HAVA DURUMU

IZMIR HAVA DURUMU