Prof.Dr. Işık TARAKÇIOĞLU' ndan

Sevgili Dostlar,

Prof.Dr. Işık Tarakçıoğlu için çok şey söyleyebilirsiniz, ama herhalde kötü bir tekstil kimyası ve terbiyesi öğretmeni idi demezsiniz. Ama bu satırları yazan corona virüs yarı cahili kulunuz, çok başarısız, çok kötü bir öğretmen. 19 Mart’tan beri corona virüs hakkında yazıp, yarım yamalak öğrendiklerini dostlarına aktarmaya çalışıyor, fakat daha aynı eve hapsedilmiş bir şekilde 24 saat beraber yaşadığı karısını, "virüslerin, mikrop ve bakterilerden farklı olarak cansız olduklarına, insandan ayrılıp etrafa yayılan virüslerin enfekte etme etkinliğinin (dolayısıyla tehlikesinin), birkaç saat ile birkaç gün arasında değişen bir süre içerisinde yok olduğuna, ondan sonra hiçbir tehlikesinin, riskinin kalmadığına inandıramadı.

Coronadan kaçarken, sevgili Eşim Coronamaniye yakalandı. Bakın yaşadığımız bir olayı anlatayım size:: Eşim, 2 gün önce hafif bir klor zehirlenmesi geçirdi. Mutfakta normal hijyen şartlarının uymanın dışında ek bir önlem almasına gerek olmadığını, bulaşığı muhakkak bulaşık makinesinde yıkaması gerektiğini söylememe rağmen, bana inanmadığından, kalkmış mutfaktaki her şeyi, her yeri seyreltilmiş çamaşır suyu (sodyumhipoklorit) ile silmeye. Allah’tan o hafif klor zehirlenmesi erken meydana geldi de, kendisine sodyumhipokloritin kullanılırken az da olsa zehirli klor gazı açığa çıkarma tehlikesinin yanında, MUTAJENİK etki gösterdiğini, kullanımı sırasında diğer bazı organik maddelerle reaksiyona girerek tehlikeli yan ürünlerin oluşmasına neden olabileceğini, bizim pamuklu ürünlerin ağartılmasında eskiden çok kullanmamıza rağmen, sağlığa olumsuz etkileri nedeniyle artık kullanmadığımızı filan anlattım da, klorlu suyla dezenfekteyi minimuma indirdi.

Eşime kızmıyorum. Evde hapissiniz. Sabah kalkıyorsunuz corona virüs, akşam yatıyorsunuz corona virüs. Haberlerde yalnız corona virüs var. Sosyal medyada her gün gelen yüzlerce mesajın büyük bir kısmı corona virüsle ilgili. Doğruların yanında yanlış bilgiler de veriliyor, yani bilgi kirliliği de var. Başlangıçta Çin’deydi, Uzak Doğu’daydı, uzaktaydı. Sonra İran’a, Avrupa’ya burnumuzun dibine geldi derken, nihayet Türkiye’ye teşrif etti. “Bana bir şey olmaz” veya “Yakında hallolur” diyen % 40’ın dışında kalan aklı başında herkesin, bugünlerin daha iyi günlerimiz olduğunu, ülkemizin İtalya’nın, İspanya’nın yolunda hızla ilerlediğini gördüğü bir ortamda, sevgili eşim coronamaniye yakalanmayıp da, ne yapsaydı ? Salgın tehlikesini küçümseyip, ülkesini felakete sürüklemekte olan Trump gibi megalomaniye yakalansa daha mı iyiydi ?

Sağlıcakla kalın

Prof.Dr. Işık TARAKÇIOĞLU

E.Ü.Tekstil Müh. Bölümü Öğretim Üyesi

Lütfen yorum yapınız. Mail adresiniz görünmeyecektir. * alanlar gereklidir.


Henüz yorum yazılmamış.

PİYASA VERİLERİ

  Alış
  7.7507
  Satış
  7.7647
  Alış
  9.0268
  Satış
  9.0430
  Alış
  9.9373
  Satış
  9.9891

HAVA DURUMU

IZMIR HAVA DURUMU