Fedakar Hekim ve Sağlıkçılarımız

Bugünlerde sağlıkçılar üzerine düşen görevin ne kadar ciddi ve önemli olduğunu ve onların cana başla bu görevi fedakârlıklarla nasıl ifa ettiğine şahit oluyoruz. Bu fedakâr Sağlıkçılar, bunu tüm güçleri doğrultusunda hareket ederek dünyaya kendilerini göstermişlerdir. Bugün dünya da herkes onları alkışlıyorsa bilinmelidir ki onların mesleklerine ne kadar bağlı olduklarının birer göstergesidir.

2019 yılının sonlarında Çin de ortaya çıkıp, bütün dünyayı saran KORONAVİRÜS iletinin karşısında en büyük çapayı canlarını riske ederek, fedakârca gösteren tek insan sağlıkçılar gelmektedir. İnsanoğlunun huzuru ve mutluluğuna öncülük eden en büyük etken sağlıktır. Bizler onların sayesinde bu huzuru ve mutluluğu bulabiliyorsak bilinmelidir ki bu insanlara verilmesi gereken itibar ve kıymetinin en üst seviyede olması gerektiğine dikkat çekmeliyiz. Ama ne yazık ki, bizler bu görevi layığı ile yerine getiremediğimiz gibi onlara en büyük sıkıntıları, hakaretleri ve darp ederek yaralayanları olarak ta öne çıkmaktayız. Bu konu da kendimizi her zaman sorgulamalıyız ve yaptığımız bu hataların tekrarını onlara yaşatmamalıyız. Bunu da bilinçli ve eğitimli bir toplumun fertleri olarak ortaya kendimizi koymalıyız ve bir sonraki neslimizi de ona göre yetiştirmeliyiz. Kısacası bu konu da hepimize görev düşmektedir.

Eskiden sağlıkçılara ve hekimlere, toplum içinde gösterilen itibar, beslenen saygı, bugünkünden kat kat çoktu. Bir zamanlar “Atasağun”, “Sağun “ olan hekim, sonraları “Doktor Bey” ve en sonunda “Doktor” olmuştur.

Hekimliği yıpratan ve halkın arasında itibarsızlaştıran bazı hekimler; çevrenin ve meslektaşlarının, tam bir anlayışsızlığı içinde, en doğru yolu ; “Gemisini kurtaran kaptandır” parolası ışığında hareket edenleri,  mesleklerini kötüye kullanarak hekimleri itibarsızlaştıran hekimlerin bu güzel camiada çıkarılmasının yarar olacağını belirtmek isterim. Bu yolda olanların ne kadar parçalayıcı ve ne kadar yalancı, insanı, ne kadar gerçek mutluluktan uzaklaştırıcı olduğu çok denenmiştir.

Bu yüce mesleğe layık olup mesleğini en iyi şekilde yerine getiren değerli hekim ve sağlıkçılar; bir gün gelecek bu konuları ele alarak mesleklerin hakkı olan itibar ve şerefi sarsan pürüzleri ortadan kaldırarak Hekimliği ve sağlıkçı lığı en güzel yere taşıyacaklarına inanıyor ve görüyorum.

TOPLUMUN HEKİMLERE KARŞI GÖREVLERİ

Elbette ki, tolumun da sağlıkçılara ve hekimlere karşı ödevleri olacaktır. Bu hekime ve ya sağlıkçıya, görev sorumluluğunu kolayca yapabilme olanaklarını hazırlamak, ondan bütün yorgunluklarını unutturacak tatlı bir gülümsemeyi esirgememektir. Vatandaş olarak bize ve onlara düşen görev sorumluluklarımızı harfiyen yerine getirmek saygı ve sevgi içerisinde yaklaşımlarımızı göstermektir. Bu çerçevede oluşan tüm ortamlar sağlıklı bir şekilde işler hale gelecektir. Buna maksimum riayet edildiği zaman sağlığımızda ve bulunduğumuz da ortamda herhangi bir olumsuzluğun yaşanmayacağını göreceğiz.

SAGLIKÇILAR VE HEKİMLER

1.      Bu göreve adımlarını attıkları ilk kapıda ki ödevleri “İyi” bir sağlıkçı ve hekim, insanlara  “ faydalı” birer insan olabilmektir.

2.      Gerçek bir tıbbiyeli olarak, ölünceye kadar terbiyeli kalmak, mesleğini ve meslektaşlarının durumunu, daha iyi hale getirmeye çalışmaktır,

3.      Bu mesleğin en büyük sevdalısı olan sağlıkçılar ve hekimlerin görevlerine âşık olmaları ve sadakatle bağlı kalmalarıdır. Öğretim sistemleri boyunca öğrendiklerini en iyi şekilde göstererek, son tıbbı teknoloji ve eğitimin gereklilikleriyle uygulayamaya geçirmeleridir tek amaçlarıdır…

 

HEKİMLERİ VE SAĞLIKÇILARI ONURLANDIRMAK

Bir iyiliğin en değerli ödülü ona verilen değerle duyulan manevi hazdır. Kendisine yapılan hareketi iyi kabul eden insanın, en güzel ve asil karşılığı, bir yandan iyiliği yapana şükran duyması, diğer yandan da onu başkalarına karşı, ayni ya da güç koşullarda, ayni şekilde, hatta daha iyi hareket etme azim ve kararıdır. İnsana ruh huzuru verecek davranışta budur. Burada bize düşen en güzel davranış ve yaklaşımda budur. Bunu sağlıkçılarımıza ve hekimlerimize karşı yapabilirsek bizden bahtiyar insan yoktur.

Burhan KAYA

23.03.2020

Lütfen yorum yapınız. Mail adresiniz görünmeyecektir. * alanlar gereklidir.


Henüz yorum yazılmamış.

PİYASA VERİLERİ

  Alış
  6.8514
  Satış
  6.8638
  Alış
  7.7309
  Satış
  7.7448
  Alış
  8.6170
  Satış
  8.6619

HAVA DURUMU

IZMIR HAVA DURUMU