Bu alana reklam verebilirsiniz. Lütfen uygun fiyatlarımızı sorunuz.

Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşam Ücreti İstiyoruz!

Bu alana reklam verebilirsiniz. Lütfen uygun fiyatlarımızı sorunuz.

Asgari Ücret 26 Aralık 2019’da, dün Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 2.324 TL olarak açıklandı. Aslında Asgari Ücret 2.104,02 liradır. AGİ Birlikte 2324 Lira olmuştur.

Asgari Ücret 26 Aralık 2019’da, dün Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 2.324 TL olarak açıklandı. Aslında Asgari Ücret 2.104,02 liradır. AGİ Birlikte 2324 Lira olmuştur.

5 işveren temsilcisi + 5 Bakanlık temsilcisi + 5 Türk-İş temsilcisinden oluşan; bir anlamda tamamen İşveren temsilcisi olan Komisyon’dan daha fazlasını beklemek ölü gözünden yaş ummak olmaz mıydı zaten?

En çok üyesi olduğu için komisyonda “işçi temsilcisi” olarak yer alan TÜRK-İŞ tarihi boyunca hep hükümet ve Sermaye Sınıfının çıkarları doğrultusunda davranmıştır. Ağustos ayında yapılan toplusözleşme zam pazarlığında 6+4’e razı olan Türk-iş Başkanı ne demişti?

“Uzasa işi karıştıracağız. Böyle kapattım iyi oldu”. İşçi Sınıfını “uzatmadan” satıp geçmiştir.

Komisyonun mevcut yapısı Sermaye Sınıfının çıkarlarına hizmet etmektedir. 2020 yılı için belirlen Asgari Ücret-Sefalet Ücreti de bunun kanıtıdır.

Asgari Ücret görüşmeleri devam ederken beklentiye giren milyonlarca emekçiye bir kez daha kazık atılmıştır. 

2.324 TL’lik Sefalet Ücreti nasıl bir ortamda belirleniyor?

Yapılan en son araştırmalara göre Türkiye nüfusunun en zengin % 1’nin  servetinin toplamı Türkiye’deki servetin % 54,3’üne sahip. Nüfusun geri kalan % 99’nun yani 79.2 milyonun toplam servet içindeki payı ise % 45,7. Kısacası en zengin yüzde birin serveti % 99’un servetinden daha fazla.

TÜRK-İŞ’in Aralık ayı araştırmasına göre Açlık Sınırı (dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı); 2 bin 163 TL’dir.

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası’nın ekim ayı araştırmasına göre Yoksulluk Sınırı (gıda harcaması ile birlikte giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı); 7 bin 92 TL’dir.

Asgari Ücret, Yoksulluk Sınırının 3’te birinden bile daha azdır. İşçi Sınıfımız ve Emekçi Halkımız yoksulluk sınırının altında öldürmeyip süründürecek bir ücretle yaşamaya bir kez daha mahkûm edilmiştir.

İşsizlik sayısının resmi rakamlarla bile 5 milyonu bulduğu,

Zam üstüne zamların yapıldığı, hayat pahalılığının canları yakıp kavurduğu,

İş cinayetlerinin artık sıradan haberler arasına bile girmediği, sokulmadığı,

2020 yılı için Cumhurbaşkanı maaşı 81.250, Milletvekili maaşı 24.471, Bakan maaşı 30.000, Asgari Ücret Komisyonu TÜRK-İŞ temsilcisinin maaşı 40.000 Lira olduğu Ülkemizde asgari ücret (AGİ dahil) 2.324 Lira olmuştur.

Ekonomi Profesörü Steve Hanke’ye göre “Türkiye’de gerçek enflasyon % 43”; 2020 yılı vergi harçların artış oranı % 20.58; TÜİK Aralık ayı enflasyonu % 10.56 iken asgari ücret artışı % 15 olmuştur. Asgari ücretin sefalet ücreti olduğu bir kez daha tescillenmiştir.

Asgari ücret normal geçim endeksinden aşağı düşmeyecek. Günümüzde uygulanmakta olan asgari ücretin böylece 4 mislinden fazla bir artış sağlanmış olacak. Normal geçim endeksi de üretimimizin verimindeki artışa paralel olarak yükseltilecek. Kişi emeğinin, sağlığının ve ulusal verimliliğin zararına olan prim usulü kaldırılacak. Ücretler, her hafta başı muntazam ödenecek. Genel tatil günleri tam ücretli olacak. Zorunlu haller ve işin niteliğinden dolayı o günler çalışana çift gündelik verilecek. Kadın, çocuk, din, ırk, farklarına bakmaksızın: AYNI İŞİ görene AYNI ÜCRET verilecek.”

Halkın İktidarında, ne intihar eden baba, ne sokakta yatan insan olacak.

İşsizliğe Pahalılığa Zamma Zulme Son!

Sefalet Ücretine Hayır!

İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!


Alıntı : Ahmet ENGİN


Çiğli Güncel  

Lütfen yorum yapınız. Mail adresiniz görünmeyecektir. * alanlar gereklidir.


Henüz yorum yazılmamış.

PİYASA VERİLERİ

  Alış
  6.1463
  Satış
  6.1574
  Alış
  6.6890
  Satış
  6.7011
  Alış
  7.9521
  Satış
  7.9935

HAVA DURUMU

IZMIR HAVA DURUMU